W Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Większość osób korzysta z ubezpieczenia państwowego, jednak są również osoby, które decydują się na prywatne polisy. Głównymi zaletami takiego rozwiązania są znacznie lepsze świadczenia oraz inny model składek, które są uzależnione od różnych czynników. W ramach indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech możemy samodzielnie zdecydować o świadczeniach wchodzących w jego zakres, dzięki czemu możemy liczyć zawsze na taką samą opiekę, bez względu na przeprowadzane reformy zdrowia. Zatem jest to bardzo opłacalny produkt finansowy, który zawsze się opłaca, szczególnie gdy wybierzesz go z pomocą naszych doradców zatrudnionych w firmie VKL.pl. To doświadczeni specjaliści w branży ubezpieczeniowej, którzy po kontakcie zaproponują najlepsze ubezpieczenie, w którym będziesz płacił składkę tylko za to, czego potrzebujesz.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech – sam zdecyduj o świadczeniach

Ogromnym komfortem w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech jest możliwość wyboru świadczeń, które Cię interesują. Zakres polisy jest zawsze ustalany indywidualnie, dzięki czemu masz na wszystko wpływ. Takie rozwiązanie pozwala Ci znacznie zaoszczędzić, gdyż to właśnie ubezpieczenie ma być dostosowane do Twoich potrzeb, a nie odwrotnie. Jeśli jednak ta tematyka jest dla Ciebie zbyt skomplikowana, to już dziś skontaktuj się z naszymi asystentami i przekonaj się o usługach na najwyższym poziomie i to w Twoim języku ojczystym. Specjaliści oferują polskojęzyczną pomoc, dzięki czemu jako Polak mieszkający w Niemczech będziesz mógł z niej skorzystać. Nie ma nic gorszego niż załatwianie tak istotnych spraw i dopełnianie formalności w obcym języku, który często nie pozwala w pełni zrozumieć wszystkich szczegółów, a to właśnie one często są najistotniejsze.

Kto musi być ubezpieczony zdrowotnie w Niemczech?

Niemieckie ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla osób, które mieszkają u naszych zachodnich sąsiadów. Wraz z dniem zameldowania powstaje jego obowiązek. Wyjątkiem są sytuacje, gdy osoba mieszka w Polsce i jest tam ubezpieczona, a w Niemczech przebywa tylko tymczasowo. Jednak po podjęciu pracy na etacie lub w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej, ten obowiązek już się pojawia. Warto zatem zagłębić się w temat prywatnych polis z zakresu zdrowia, aby zminimalizować ryzyko związane z chorobami.

Co warto wiedzieć o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnych w Niemczech?

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą w Niemczech, podobnie jak w innych krajach, jest opłacane z prywatnego budżetu, nie ma związku z państwową opieką zdrowotną i jest dobrowolne. Jednak zawsze warto je rozważyć, gdyż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, oczywiście pod warunkiem, że zostanie indywidualne dostosowane do naszych potrzeb. W każdym przypadku będzie stanowić dodatkową ochronę podczas choroby czy pobytu w szpitalu.

Z języka niemieckiego prywatne ubezpieczenie zdrowotne to private Krankenversicherung. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że stawki są ustalane indywidualnie, podobnie jak zakres polisy. Koszty leczenia są refundowane, co polega na otrzymaniu w gabinecie lekarskim rachunku za wizytę, a następnie przekazaniu go swojej firmie ubezpieczeniowej. Co ważne, w przypadku ubezpieczenia prywatnego za każdego członka rodziny należy płacić oddzielną składkę, co jest przeciwieństwem do państwowych kas chorych, gdyż w nich niepracujący członkowie rodziny są objęci ubezpieczeniem bezpłatnie.

Kto może ubezpieczyć się prywatnie w Niemczech?

O prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech mogą ubiegać się osoby zarabiające powyżej 5062,50 euro brutto miesięcznie, studenci, urzędnicy, a także właściciele firm prowadzących własną działalność gospodarczą i freelancerzy bez względu na wysokość dochodów. Są to bardzo istotne wytyczne, gdyż niespełnienie ich może być przyczyną odrzucenia wniosku osoby ubiegającej się o ubezpieczenie. Taka sama sytuacja może również nastąpić, gdy u danej osoby w przeszłości pojawiły się liczne komplikacje zdrowotne lub ciężkie choroby. Wśród problemów zdrowotnych, które często wykluczają z prywatnej opieki medycznej, można wymienić między innymi cukrzycę, HIV, a także choroby, w których chory cierpi na chroniczne bóle. Oczywiście fałszowanie informacji nie sprawdzi się, gdyż wszystko jest skrupulatnie sprawdzane i kontrolowane przez ubezpieczyciela.

Warto również wiedzieć, że im mniej chorujemy, tym stawka za polisę będzie niższa, gdyż jest ona uzależniona od wieku, płci, stanu zdrowia i zakresu ubezpieczenia. W zakresie ubezpieczenia możemy decydować np. o osobnym pokoju w szpitalu, leczeniu przez ordynatora czy wkładzie własnym. Ponadto prywatna opieka medyczna uprawnia do korzystania z lepszych usług lekarskich, szybszych terminów wizyt, a także priorytetowego traktowania w wielu przypadkach. Do najczęściej odwiedzanych specjalistów w ramach indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech należą stomatolodzy, natomiast wedle statystyk korzystanie z tego rodzaju polisy sprawdza się także podczas wizyt ambulatoryjnych i pobytów w szpitalu.