Ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech – co warto wiedzieć?

Każdy właściciel samochodu w Niemczech jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia drogowego. Wybrana polisa może różnić się stawką, co uzależnione jest od jej zakresu. W Niemczech wyróżniamy podobne ubezpieczenie komunikacyjne, co w Polsce. Jedyną różnicą jest AC, które dzieli się na Teilkasko (częściowe) i Vollkasko (pełne).

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego w Niemczech?

Na wysokość składki wpływa kilka czynników. Można wśród nich wymienić przede wszystkim markę i model samochodu, od którego uzależniona jest jego wartość oraz rok produkcji. Dodatkowo liczy się także średnia liczba przejechanych kilometrów w ciągu roku, klasa bezszkodowości oraz dane dotyczące pozostałych osób uprawnionych do kierowania pojazdem (liczba i wiek).

Warto poznać szczegóły na temat klasy bezszkodowości. Jest to system generujący zniżki w ubezpieczeniu, które rosną z każdym rokiem, gdy nie doszło do wypadku ani nie została zgłoszona żadna inna szkoda. Co ciekawe, jeśli w Polsce przysługują Ci zniżki, to możesz je przenieść na niemiecką klasę bezszkodowości. Nasi specjaliści chętnie Ci w tym pomogą, dzięki czemu cena polisy będzie znacznie atrakcyjniejsza i korzystniejsza. Przekonaj się o tym już dziś i zaufaj naszym doradcom!

OC – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech, podobnie jak we wszystkich krajach europejskich. Bez niego właściciel pojazdu nie może zarejestrować swojego samochodu w niemieckim urzędzie i jednocześnie poruszać się nim legalnie po drodze. Ubezpieczenie OC pojazdu przede wszystkim chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim - pokrywa koszty zarówno zniszczonego mienia, jak i wyrządzonych szkód osobowych. To niezwykle istotne, jednak co równie ważne, ta obowiązkowa polisa nie chroni nas przed stratami finansowymi w razie uszkodzenia własnego samochodu.

AC –  dobrowolne ubezpieczenie drogowe w Niemczech

Ubezpieczenie drogowe AC częściowe to dobrowolna polisa, którą zawsze warto również wykupić. Szczególnie dotyczy to nowszych i droższych samochodów, gdyż stanowi zabezpieczenie finansowe w razie kradzieży pojazdu lub nawet jej próby, czyli jakiegokolwiek aktu wandalizmu. Dodatkowo chroni przed skutkami pożaru lub eksplozji, uszkodzeń wskutek huraganów, gradobicia, uderzenia pioruna czy zalania, zniszczeń wynikających ze zderzenia z dziką zwierzyną, w przypadku pęknięcia szyby, lusterka lub reflektora, podczas spięć w instalacji lub przegryzienia jej przez szkodniki. Zatem jak widać, zakres AC może być bardzo szeroki, gdyż możesz go określić na podstawie indywidualnych potrzeb.

Pełne AC to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego w Niemczech, które jest uzupełnieniem częściowej polisy i obowiązuje w przypadku szkód wyrządzonych z własnej winy (np. będąc sprawcą wypadku) lub z winy osób trzecich, których tożsamości nie można ustalić. Cena tego rodzaju ubezpieczenia wzrasta wraz z wartością samochodu. Zatem im droższy pojazd, tym wyższa kwota za składkę.

Assistance – dodatkowy zakres do niemieckiego ubezpieczenia komunikacyjnego

Assistance należy również do dodatkowych i tym samym dobrowolnych form niemieckiego ubezpieczenia komunikacyjnego. Znakomicie sprawdzi się w razie wypadku lub awarii samochodu, gdyż zapewnia doraźną pomoc w zakresie technicznym, medycznym i/ lub organizacyjnym. Może to być wsparcie przy uruchomieniu silnika przy rozładowanym akumulatorze, odholowanie zepsutego pojazdu do warsztatu samochodowego lub jego naprawa na miejscu, jeśli jest to możliwe.

Co ważne, w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia komunikacyjnego Assistance w Niemczech możesz także otrzymać samochód zastępczy w razie potrzeby, zakwaterowanie w hotelu czy umożliwienie kontynuacji podróży lub powrót do domu. Polisa ta często obejmuje również pomoc w przypadku zgubienia kluczyków od samochodu. Ważną zaletą tego rodzaju ubezpieczenia dodatkowego jest także możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem w szpitalu lub transportem medycznym do kraju w razie wypadku za granicą.

Wybierz najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech dla siebie

Jak widać, zakres ubezpieczenia komunikacyjnego w Niemczech może być bardzo szeroki, dlatego warto zdecydować się dokładnie na taki, jakiego potrzebujesz. Nasi doradcy zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i oczekiwania, dzięki czemu wykupiona polisa zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze. Skorzystaj z naszej oferty i zaufaj profesjonalistom z firmy VKL.pl!