Luka emerytalna – co to takiego?

Luka emerytalna to różnica pomiędzy dochodami netto w czasie czynności zawodowej a otrzymaną emeryturą po osiągnięciu wieku emerytalnego lub spełnieniu innego warunku, będącego podstawą do przyznania emerytury. Warto wiedzieć, że jeszcze w 2004 roku stosunek średniej renty do średniego wynagrodzenia wynosił 52,9%, obecnie wynosi 46%, a w roku 2030 ma spaść do 43%. To bardzo niekorzystne dane, które powinny dać do myślenia każdemu z nas, komu zależy na dobrej przyszłości.

Ze względu na wspomniane statystyki tak istotne jest zabezpieczenie finansowe swojej przyszłości, gdyż nie warto liczyć na to, że Państwo będzie dysponowało wystarczającymi środkami, pozwalającymi na zapewnienie seniorom godnego życia po przejściu na emeryturę. Właśnie dlatego warto zawsze wziąć sprawy w swoje ręce i skorzystać z ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Jeśli szukasz firmy, która pomoże Ci znaleźć odpowiednią polisę, to koniecznie wybierz naszych doradców. Od lat specjalizujemy się w oferowaniu kompleksowych usług ubezpieczeniowych o szerokim zakresie, które są zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb i budżetu, którym dysponujesz. Dzięki temu zaproponowane przez nas rozwiązanie z pewnością spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że będziesz czuł się bezpiecznie każdego dnia i nie będziesz musiał się martwić o kwestie finansowe w przyszłości.

Jak wygląda system emerytalny w Niemczech?

Na wstępie warto poznać szczegóły dotyczące systemu emerytalnego w Niemczech. Składa się on z trzech filarów, wśród których znajduje się obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, pracowniczy program emerytalny lub dodatkowe prywatne ubezpieczenie dotowane przez Państwo oraz całkowicie prywatne ubezpieczenie emerytalne. To ostatnie jest zawsze doskonałym rozwiązaniem i warto się na nie zdecydować, gdyż znacznie lepiej procentuje w przyszłości i pozwala na duże oszczędności. Jak to możliwe? Otóż każda wpłacona przez Ciebie suma odkłada się na Twoim koncie. Przekazane środki nigdy nie lądują we wspólnej puli, która przeznaczona jest na aktualne świadczenia dla emerytów. Dzięki czemu zgromadzone pieniądze czekają na Ciebie i procentują.

Prywatne niemieckie ubezpieczenie emerytalne

Emerytura to zasłużony czas dla każdego, kto pracował przez całe swoje życie. Jednak, aby spać spokojnie, będąc seniorem, warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad wysokością świadczeń emerytalnych i zadać sobie pytanie, czy pozwolą one na godne życie po odejściu na emeryturę. Niestety, wedle statystyk, już co piątemu seniorowi w Niemczech grozi ubóstwo. Aby nie znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, jedyne, co możesz zrobić, to zainteresować się trzecim filarem niemieckiego systemu emerytalnego, o którym wspominaliśmy w powyższym akapicie. Jest to rodzaj prywatnego niemieckiego ubezpieczenia emerytalnego, którego działanie opiera się na zasadach oszczędzania lub inwestycji. Z naszą pomocą możesz już dziś wybrać najlepsze, najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, które będzie opierać się na elastycznych zasadach, dopasowanych do Twoich wymagań.

Jak to wygląda w praktyce? To Ty ustalasz dowolną miesięczną składkę dla siebie, partnera/ partnerki lub dziecka i od tej chwili zaczynasz dbać o Waszą przyszłość. Od razu od firmy ubezpieczeniowej otrzymasz informację wiążącą, która będzie zawierać wysokość Twojej emerytury przy regularnej wpłacie wcześniej ustalonych stawek. Nie ma w tym nic skomplikowanego, jednak warto zaufać specjalistom i skorzystać z ich pomocy, szczególnie że nasi doradcy w ojczystym języku przeprowadzą Cię przez cały proces sporządzania polisy, dzięki czemu wszystko będzie dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Po podpisaniu prywatnego ubezpieczenia emerytalnego w Niemczech będziesz corocznie otrzymywać informację z wysokością Twojej emerytury, gdy tylko ulegnie ona zmianie, gdyż możesz dowolnie zmieniać wysokość składek, dokonywać jednorazowych wpłat czy nawet całkowicie zawiesić ich wpłacanie.

Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, a zgromadzony kapitał możesz wypłacić nawet przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pozostawiając go jednak do osiągnięcia 65. lub 67. roku życia również będziesz mógł zdecydować, czy życzysz sobie wypłaty miesięcznej emerytury, czy jednorazowej wypłaty wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy. Jest to korzystniejsze niż samodzielne odkładanie funduszy, gdyż powierzając je firmie ubezpieczeniowej, będą stale procentować, dzięki czemu kapitał z roku na rok będzie coraz większy. Co ważne, jeszcze przed podpisaniem umowy możemy sporządzić wizualizację, która pokaże Ci, ile zaoszczędzisz i jak będzie wyglądała Twoja emerytura. Pamiętaj, że czas to pieniądz, więc warto o swojej przyszłości pomyśleć już teraz.

Pracowniczy system emerytalny – czy warto z niego skorzystać?

Poza trzecim filarem ubezpieczeń emerytalnych warto rozważyć również drugi, mieszkając w Niemczech. Ta forma oszczędzania cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest wspierana przez Państwo oraz oferuje wiele korzyści dla osoby ubezpieczonej. Przede wszystkim drugi filar, nazywany pracowniczym systemem emerytalnym, to rodzaj prywatnego ubezpieczenia emerytalnego w Niemczech obowiązującego w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Od 2019 roku każdy pracownik ma prawo żądać od pracodawcy takiego ubezpieczenia. Dzięki niemu możesz sporo zyskać na prywatnej emeryturze, co jednocześnie przełoży się na większy komfort Twojego życia w przyszłości. Niezwykle istotny jest fakt, że tego rodzaju ubezpieczenie możesz w dowolnym momencie zawiesić bez utraty wpłaconego kapitału lub zmienić w całkowicie prywatną polisę. Pamiętaj, że w kwestiach finansowych nie warto czekać, dlatego już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami i poznaj szczegóły o tym atrakcyjnym modelu oszczędzania.

Prywatne ubezpieczenie rentowe w Niemczech

Prywatne niemieckie ubezpieczenie rentowe jest również warte uwagi, gdyż możesz dzięki niemu czuć się bezpieczniej na wypadek utraty zdolności do pracy. W Niemczech, wedle statystyk co czwarta pracująca osoba traci wspomnianą zdolność przed uzyskaniem wieku emerytalnego, a przyczyną takiego stanu rzeczy może być wypadek lub długotrwała ciężka choroba. To może doprowadzić do sytuacji, w której świadczenia finansowe otrzymywane od Państwa okażą się niewystarczające, gdyż w większości przypadków zasiłek z państwa może wynieść zaledwie 30% wypłaty netto.

Już dziś zdecyduj o wysokości swojej renty na wypadek niezdolności do pracy i porozmawiaj z naszymi doradcami, z którymi indywidualnie ustalisz wysokość składki i zakres ubezpieczenia. Jeśli zawsze chcesz żyć godnie, bez względu na przeciwności losu, to koniecznie zadbaj o dodatkową polisę ubezpieczeniową. Chętnie przygotujemy dla Ciebie najlepszą i najkorzystniejszą ofertę, gdyż Twoje bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem!