Zakładowy system emerytalny (BAV) – podstawowe informacje

Zakładowy system emerytalny (BAV) niesie za sobą wiele korzyści, które warto poznać. Dzięki niemu możesz zapewnić sobie wyższą emeryturę, a wraz z tym dużo lepsze życie. Co ważne, każdy pracownik ma prawo do zainwestowania części swojego wynagrodzenia (brutto) w opisywany system BAV. Finansowanie jest możliwe na dwa sposoby – bezpośrednio przez pracodawcę lub w formie odroczonej płatności przez pracownika. Jednak niezależnie od tego kto opłaca składki, Ty jako osoba ubezpieczona płacisz mniej podatków związanych z ubezpieczeniem społecznym. Co ciekawe, składki pobierane na zakładowy system emerytalny są wolne od podatku oraz w pewnym stopniu wolne od składek na ubezpieczenia społeczne na etapie oszczędzania. Jednak późniejsza emerytura musi już zostać w pełni opodatkowana.

Gdy zrezygnujesz z części swojego wynagrodzenia na rzecz zakładowego systemu emerytalnego to dobrą wiadomością jest fakt, że łączy się to z mniejszymi podatkami i niższymi składkami na ubezpieczenie społeczne. Państwo w ten sposób wspiera pracowników w zakresie świadczeń emerytalnych.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia BAV?

Bardzo istotny jest zakres ubezpieczenia BAV. Poza finansowym zabezpieczeniem na starość w postaci emerytury, zakładowy system emerytalny może obejmować także świadczenia dla niepełnosprawnych oraz ochronę dla pogrążonych w żałobie. Wśród tych osób znajdują się małżonkowie, dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego, a także partnerzy pozostający w konkubinacie, którzy mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Ponadto świadczenie jest w przyszłości wypłacane w formie emerytury, jednak w zależności od jego rodzaju może również zostać wypłacone jednorazowo.

Czy ubezpieczenie BAV jest opłacalne?

Jeśli chodzi o zabezpieczenie finansowe na starość, nie warto polegać wyłącznie na emeryturach ustawowych w Niemczech. Nie oznacza to jednak, że emerytura pochodząca z zakładowego systemu emerytalnego jest zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem uzupełniającym dla każdego. Alternatywnie, pracownicy mogą korzystać z finansowanych przez państwo oszczędności lub elastycznej oferty prywatnych firm ubezpieczeniowych, które możemy Ci już dziś zaprezentować.

To, czy opłaca się korzystać z ubezpieczenia BAV, zależy ostatecznie od tego, co dokładnie oferuje Twój pracodawca i na jakich warunkach oraz przede wszystkim od tego, ile wpłaca na finansowanie składek. Plany zawodowe pracownika również odgrywają ważną rolę. Dzięki dwóm zmianom w prawie w 2018 i 2019 roku zakładowe programy emerytalne są atrakcyjniejsze niż dotychczas, dlatego zawsze warto wziąć je pod uwagę. Nasi pracownicy chętnie doradzą w tej kwestii, dlatego nie wahaj się tylko koniecznie skontaktuj się nami, to nic nie kosztuje, a możesz na tym tylko zyskać. Dla nas Ty i Twoja przyszłość to priorytet.

Ponadto emerytura zakładowa to zawsze dobry pomysł dla każdego, kto na starość oczekuje niskiej emerytury ustawowej. Przez długi czas główną wadą emerytury zakładowej było to, że późniejsza emerytura była potrącana z podstawowego zabezpieczenia. Zatem ten, kto był uzależniony tylko i wyłącznie od pomocy państwa na starość – oszczędzał. 

Kto ma prawo do skorzystania z ubezpieczenia BAV?

Skorzystać z zakładowego programu emerytalnego może każdy pracownik objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, gdyż ma prawo przeznaczyć na ten cel część swojego wynagrodzenia. Wśród tych osób znajdują się pracownicy zatrudnieni na pełny etat i na część etatu, a także stażyści i osoby zatrudnione na umowę na czas określony.

Emerytura finansowana przez pracodawcę miała jeden minus, a mianowicie należała się tylko wtedy, kiedy pracownik wykazał pewien stopień lojalności wobec firmy. Do końca 2017 r. osoby zatrudnione musiały przepracować w danym przedsiębiorstwie co najmniej 5 lat i mieć ukończone 25 lat w momencie odejścia z firmy, aby później faktycznie otrzymać emeryturę zakładową. Dzięki ustawie wdrażającej dyrektywę mobilności UE od 1 stycznia 2018 r. przeszkody są mniejsze. Od tego czasu pracownicy mają prawo do emerytury zakładowej, jeśli pracują w firmie co najmniej 3 lata i mają 21 lat w momencie zmiany pracodawcy.

Zadbaj o swoją przyszłość z firmą VKL.pl

Duża różnorodność ubezpieczeń często jest przyczyną zdezorientowania wśród Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie to koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy rozmawiają po polsku i chętnie zaproponują Ci najkorzystniejsze rozwiązanie i pomogą dopełnić wszelkich formalności. Przekonaj się już dziś o usługach na najwyższym poziomie w Twoim języku ojczystym wybierając naszą firmę VKL.pl!